Dzień taki długi, choć godzina późna

Wraz z nastaniem dłuższych wiosennych dni zawsze pojawia się problem z zasypianiem.Nobliwie zapadająca ciemność nocy jak wskazówka zegara sugerowała konieczność pójścia spać. Więc kiedy nagle zaczyna ociągać się coraz bardziej, dzieci wymyślają miliony powodów, żeby odwlec ostateczny moment gdy kończy się dzień i trzeba samodzielnie walczyć z Nocą. Właśnie wtedy jesteśmy najbardziej samotni. I dzieci to wiedzą. Wielką niewiadomą jest drugi dzień czyli jutro. Drugi dzień jest jedyną jednostką miary czasu.

– Mamo, czy na drugi dzień idziemy do szkoły?

– Mamo, czy na drugi dzień już będą moje urodziny?

Poruszają się już pewnie w czasie, którego granice wyznacza drugi dzień i przestrzeni – tej najbliższej, domowej, oswojonej. Choć pamiętam jeszcze całkiem niedawno jedną z naszych pierwszych podróży Szczecin-Bruksela, gdy synek pierwszy gdzieś w połowie drogi obudził się z pytaniem:

– W jakim jesteśmy świecie?

Cudowne zawieszenie w czasie, brak świadomości uczestnictwa w ciągłej gonitwie to przywilej dzieciństwa, nam już, niestety, odebrany.
Ja muszę wciąż planować, nie dając się zaskoczyć przez czas, który i tak ma przewagę, bo się nie spóźnia, a ja bardzo często.
Teraz planuję na przykład menu na spotkanie z naszymi sąsiadami. Chcemy podziękować im za pomoc, życzliwość, uśmiech i opiekę nad naszymi zwierzętami. I za to, że dbają, by nasz dom nie zmarzł, gdy wyjeżdżamy i przywitał nas ciepłem gdy wracamy.

Lekka przystawka grejfrut + krewetki

Składniki:
1 duży różowy grejfrut
150 g krewetek
sok z ½ dużej cytryny
1 łyżeczka oliwy z oliwek
pęczek pietruszki
sól i pieprz

Przygotowanie:

1. Oliwę z oliwek, sok z cytryny i drobno posiekaną natkę mieszamy w miseczce, dodajemy krewetki i mieszamy do połączenia z marynatą. Odstawiamy w lodówce na minimum ½ godziny.
2. Obieramy grejfruta pozbawiając go najmniejszych błonek.
3. Kawałki grejfruta wraz z sokiem przekładamy do miseczki z krewetkami, delikatnie łączymy i przekładamy do pojemniczków, w których będziemy podawać przystawkę.


Smacznego !
4 comments Add yours

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *