Najlepsze książki przeczytane w 2018 roku – moje prywatne zestawienie.

Wybór był trudny – co w sumie bardzo mnie cieszy. Narzucona sobie zasada wyboru jednej – najlepszej – pozycji z każdego miesiąca, jeszcze trudniejsza w realizacji. Pomyślałam też sobie dziś- że warto było spiąć się i trzymać dyscyplinę, by regularnie publikować zestawienia moich lektur. W ten sposób mogłam polecić Wam coś wartościowego na bieżąco- i jednocześnie – po tym czytelniczym roku pozostawić realny ślad. Już teraz przyglądam się temu zestawieniu posyłając tęskne spojrzenia okładkom.

Cieszę się, kiedy piszecie, że i Wam polecane tutaj książki są bliskie, ale także wtedy, gdy się ze mną nie zgadzacie – bo i takimi wątpliwościami się ze mną dzielicie. Różnić się – też jest dobrze. Ważne, że dzielimy razem tę pasję. Kolejność w zestawieniu jest właściwie przypadkowa i wynika poniekąd z kolejności czytania – choć nie ukrywam, że najbliższe mojemu sercu są „Niksy”, cykl Eleny Ferrante oraz „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”. To – w moim prywatnym odczuciu – najlepsze książki przeczytane w tym roku, najważniejsza natomiast jest „Pieśń koguta”.

Każdy znajdujący się pod zdjęciem tytuł jest jednocześnie linkiem odsyłającym do tekstów i cytatów z danej książki na blogu – na wypadek, gdybyście chcieli dowiedzieć się o nich ciut więcej. A w nadchodzącym roku chciałabym życzyć Wam i sobie, byśmy trafiali na dobre książki, takie które zatrzymują czas, zmieniają nas, skłaniają do refleksji lub stanowią doskonałą rozrywkę i jednocześnie – aby udało nam się unikać czytelniczych rozczarowań.

 

Nathan Hill „Niksy” Wydawnictwo Znak 2017
Michael Crummey „Rzeka złodziei” Wydawnictwo Wiatr od Morza 2016

Anne B.Ragde – Cykl Saga rodziny Neshov: „Ziemia kłamstw”(tom 1)„Raki pustelniki” (tom 2) ,„Na pastwiska zielone” (tom 3) Wydawnictwo Smak słowa 2017
Elena Ferrante – Cykl neapolitański: „Genialna przyjaciółka” (tom 1) „Historia nowego nazwiska” (tom 2); „Historia ucieczki” (tom 3); „Historia zaginionej dziewczynki” (tom 4), Wydawnictwo Sonia Draga 2017

Elizabeth Strout „Olive Kitteridge” , Wydawnictwo Wielka Litera, 2017
Marcin Wicha „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” , Wydawnictwo Karakter 2017

Tommi Kinnunen Cztery drogi” i „Inni niż my” , Wydawnictwo W.A.B. 2017

Alexi Zentner „Dotyk”, Wydawnictwo Wiatr od Morza 2013

Sándor Márai Żar” , Wydawnictwo Czytelnik 2015

Julian Barnes Jedyna historia” Wydawnictwo Świat Książki 2018

Viktor Fischl „Pieśń koguta”, Wydawnictwo Czytelnik 2016

Elisabeth Strout „Amy i Isabelle”, Wydawnictwo Wielka Litera 2018

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *