O Włoszce, co ricotty jeść nie może.

Oczywista przynależność elementów układanki nie wzbudza wątpliwości. Ani pytań. Przeważnie. Brakuje podstaw do buntu. Wszystko zgodnie z założeniami i wolą twórcy. Wszystko pasuje. Jem, co chcę, nie jem tego, czego nie lubię. Proste zasady, bez niepotrzebnego komplikowania. Tak miało być, tak nie będzie. Wyobraźcie sobie Włoszkę, która uwielbia ricottę, ale nie może jej jeść. Nie wymyślam, na pewno sami znacie więcej takich osób, Gloria z pewnością nie jest jedynym przypadkiem. Niezjadliwa złośliwość losu. Trzeba na nowo odkrywać Amerykę. Znaleźć zastępstwo, mając nadzieję, że sięgnie progu naszych oczekiwań, uciszy gorycz, ugasi pragnienie poszukiwania oryginalnego smaku. Szukać, błądzić, znajdować, dalej szukać. Nic nie będzie już nigdy oczywiste. Ale nie ma odwrotu, próbować trzeba.

Chęć upieczenia chleba dopadła mnie któregoś dnia, uparta. Do zakwasu jeszcze wtedy nie dojrzałam. Miał to być prosty chleb drożdżowy. Łatwy do wykonania i smaczny. Miały zaakceptować go dzieci. Po fakcie okazało się, że – dodatkowo – jeszcze długo zachowuje świeżość, dzięki zawartości ricotty właśnie. Ten chleb jest prosty, naprawdę. Spróbujcie. Warto.

Prosty chleb z ricottą

Składniki:
100 g wody
40 g mleka 3,2%
5 g drożdży instant
250 g mąki (w przepisie podana jest uniwersalna)
15 g masła
90 g serka ricotta
5 g soli
* wszystkie składniki powinny mieć temperaturę pokojową
Podane ilości wystarczają na 1 mały bochenek. Można więc spokojnie od razu podwoić lub potroić liczbę składników.

Przygotowanie:
1. Wszystkie składniki mieszamy. Przekładamy na omączony blat i wyrabiamy (około 10 minut). Ciasto warto wyrobić ręcznie, jak podkreśla autorka przepisu.
2. Zagniecione ciasto układamy w naoliwionej misce i pozostawiamy w cieple do wyrośnięcia na około 1,5 godziny albo do podwojenia objętości.
3. Wyrośnięte ciasto można przełożyć do keksówki lub uformować z niego bochenek o dowolnym kształcie. Upieczenie chleba w foremce polecam mniej doświadczonym piekarzom, to metoda wygodniejsza, szybsza i prostsza.
4. Foremkę lub uformowany bochenek przykrywamy ściereczką i pozostawiamy na1 godzinę.

Pieczenie:
1. Piekarnik nagrzewamy do 230°C
2. Wkładamy chleb.
3. Po około 1 minucie zmniejszamy temperaturę do 200°C i pieczemy przez 20-25 minut.
4. Warto sprawdzić patyczkiem, czy chleb już się upiekł. Pieczemy do momentu, kiedy skórka będzie miała średnio brązowy kolor.
5. Wyciągamy z piekarnika, studzimy na kratce. Pozostawiamy do całkowitego wystudzenia.

Przepis pochodzi z tej strony. Dziękuję.

Smacznego!

One comment Add yours

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *