Jak sięgam pamięcią chyba nigdy nie przygotowywałam Prezentownika na Addio. Pomyślałam jednak, że może warto podzielić się swoimi sprawdzonymi pomysłami na prezent. W pierwszej części znajdziecie moje polecajki dotyczące gier. Z wpisem o grach prowadziłam się od dawna. I wciąż jakoś nam nie było po drodze. Popełniłam zdaje się kiedyś takowy na moim profilu IG. Ale od tego czasu pojawiły się nowe hity, które często spędzają nam sen z powiek do późnych godzin nocnych. Zebrałam tutaj nasze ostatnio ulubione gry z dwóch kategorii – towarzyskich i kieszonkowych. Pierwsza kategoria jest idealna od 4 graczy i więcej, na wspólny wieczór / spotkanie / imprezę w gronie rodziny lub przyjaciół. Kieszonkowce (tak je sobie nazywam) to gry o niewielkim formacie, o prostych zasadach, które nie trwają godzinami i można w nie grać niemal wszędzie.
Dajcie proszę znać jeśli wpis o grach-polecajkach Wam się spodobał, jesteśmy fanami gier i chętnie podzielę się z Wami naszymi odkryciami, poniższe bowiem nie wyczerpują tematu, o nie…
GRY
Zgodnie z nazwą – absolutny hit spotkań w gronie przyjaciół. Zasady są bardzo proste, wystarczy trafnie umieszczać usłyszane przeboje na budowanej przez siebie osi czasu, o szczegółach przeczytacie tutaj. To, co najbardziej lubię w tej grze to sposób, w jaki rozkręca atmosferę. Wszyscy zgromadzeni przy stole nucą, śpiewają, podrygują, a ile przy tym wspomnień, śmiechu i dyskusji. W grę wkręciła się nawet młodzież i studenci.
Istnieje wiele wydań krajowych Hitstera. Niestety polska wersja nie posiada polskich piosenek. Co było dla nas rozczarowaniem, ale zabawa i tak jest wyjątkowa. Jeśli jeszcze nie znacie Hitstera a lubicie gry towarzyskie, to będzie to doskonały prezent. Absolutny must 🙂
Gra dla minimum 4 osób.
Powiedziałabym, że jest to idealna gra dla wielbicieli kalamburów. W 3 rundach korzystamy z tego samego zestawu kart z hasłami, które musimy opisać na różne sposoby. O szczegółach przeczytacie tutaj. Bardzo cenię sobie w tej grze jej wymiar towarzyski ale również, szczególnie w systuacji gdy gramy z dziećmi w różnym wieku, jej wymiar edukacyjny. Dzieciaki czasami nie znają / nie kojarzą niektórych nazwisk czy tytułów, wiedzę o których w czasie zabawy mogą z łatwością przyswoić. Zasady są proste, gra nie trwa bardzo długo, a i same hasła można wcześniej wspólnie wybrać / uzgodnić tak, aby dostosować się do wieku / poziomu uczestników.
W serii Time’s Up! ukazała się wersja niebieska i żółta (różnią się po prostu hasłami na kartach), a także „Time’s Up! Family” oraz obrazkowe „Time’s Up!
Gra dla minimum 4 osób, od 12 lat, 60 minut.
To polska edycja znanej na całym świecie gry „Codenames”, która zdobyła kilkadziesiąt nagród i została wydana w ponad 40 językach. Zdecydowanie jest to gra, która nigdy się nie nudzi, bo każda rozgrywka jest inna. W skrócie chodzi o to, by połączyć losowe słowa skojarzeniami, które drużyna ma odgadnąć. O szczegółach przeczytacie tutaj. Chyba to właśnie za jej kreatywność najbardziej tę grę lubię i cenię. Dla ludzi z wyobraźnią, lubiących wyzwania, lubiących pokombinować. W Polsce Tajniacy doczekali się 7 różnych wersji – m.in obrazkowej (fajna, jeśli gramy z dziećmi lub też gdy towarzystwo jest wielojęzykowe) i Duet. Z włąsnego doświadczenia mogę polecić wersję najbardziej klasyczną, tę którą widzicie na zdjęciu.
Gra dla minimum 6 osób (choć można w nią grać już w 2 lub 4 osoby, zaleznie od wersji), od 12 lat, 60-90 minut.
Przez całe lata nie wiedziałam, że moja najulubieńsza gra z czasów studiów i wyjazdów w góry ma swoją wersję pudełkową. My po prostu wypisywaliśmy sobie role na kartkach i tak graliśmy godzinami. Im więcej osób, tym lepiej. Piszę o niej tutaj, ponieważ jest świetna w czasie spotkań rodzinnych w większym gronie, które przed nami. Poręczny format i jasne zasady, o których przeczytacie tutaj.
Gra dla minimum 7 osób, od 8 lat, 30-60 minut.
Gra autorstwa twórców UNO. Polega ona na układaniu kart w odpowiednie sekwencje. Gracze wykorzystują swoje umiejętności i strategiczne myślenie do tworzenia stosów z kartoników ponumerowanych w kolejności rosnącej aż do pozbycia się wszystkich z nich.
Gra dla 2 – 6 osób, od 8 lat, ok. 20 minut
A teraz chciałabym Was zachęcić do dwóch gier, które są popularne w Belgii i w Holandii, a które mają bardzo proste zasady, można je kupić przez internet, zmieszczą się do kieszeni i wszyscy członkowie rodziny je uwielbiają.
Wiem, że Gang Bobrów, bo chyba tak się w polskiej edycji ta gra nazywa, można było swego czasu kupić w Polsce. Fakt, że nie jest już dostępna może potwierdzać informację o jej popularności i sukcesie wśród graczy. Pamiętam lato zeszłego roku, kiedy wieczór w wieczór na Kaszubach graliśmy całą rodziną, a dziadek tak się wkręcił, że trudno go było odciągnąć od stołu. Tak, grając w tę grę spędziliśmy już setki godzin, bo ona naprawę się nie nudzi. Zasady są bardzo proste, przetłumaczycie je sobie bez problemu (my tak zrobiliśmy, bo grę zamówiliśmy na bol.com), a że karty są po prostu obrazkowe i zwierają tylko cyfry – nie ma znaczenia, czy kupicie ją w Holandii czy Belgii. Bobry mają wszystkie cechy świetnej gry dla całej rodziny – jest to gra dynamiczna i emocjonująca, mieści się w kieszeni i nie zapomina się jej zasad raz zagrawszy. Polecam gorąco!
Gra dla 6 osób, od 10 lat, ok. 20 minut
Quixx to również gra, która zmieści się w kieszeni, do której jednak potrzebujemy jeszcze wrzucić kilka ołówków, gdyż zapisywanie wyników rzutów kostek na załączonych do gry blankietach ma tutaj kluczowe znaczenie. A ponieważ jest to gra, której przebieg ma charakter czysto losowy – nie ma tak, że ktoś zawsze wygrywa, albo tylko przegrywa. Trzeba mieć dobrą intuicję, trochę szczęścia i dobrze się bawić, gdy kostki będą hulać po stole. Bardzo fajna gra, by pokombinować, umiejętnie decydować i zdać się na łut szczęścia. Również do zamówienia na bol.com / amazon Polecam gorąco!
Gra dla 4-6 osób, od 10 lat, ok. 20 minut
to be continued…
Super! Hitster kupiony! Bedzie grane w swieta w rodzinnym gronie 🙂
Bedzie Pani baaardzo zadowolona 😉
No i opowiesz mi wszystko po Swietach 🙂
Ania