Ribollita. Toskańska zupa z fasolą.

 

IMG_6806

 

Ta zupa mnie zauroczyła. Podobnie jak sama Toskania. Chce się jej więcej i więcej. I rzeczywiście ciągle się do niej wraca. Przynajmniej ja tak mialam. Ważne, aby nie rezygnować z żadnego składnika, z tych stanowiących propozycję podania czyli octu balsamicznego, parmezanu i ciabatty.

Całość jest idealna, do tego z dodatkiem mojego ulubionego jarmużu. Całkowity czas jej przygotowania nie zajmie nam więcej niż pół godziny. Kiedy przychodzi mi na nią ochota, po prostu siadam i kroję marchewkę. Polecam gorąco!

 

IMG_6802

 Ribollita. Toskańska zupa z fasolą
Składniki:
2 łyżki oliwy extra-virgin
1 mała cebula
3 marchewki
1 łyżka drobno posiekanego rozmarynu (można zastąpić suszonym)
2 ząbki czosnku
3 pomidory Roma*, pokrojone w kostkę
½ łyżeczki płatków czerwonej papryki
2 łyżki białego wina
1 puszka białej fasoli**
4 szkl. wywaru warzywnego
3 liście jarmużu ***
sól morska i pieprz do smakuDo podania:
ciabatta lub inne czerstwe pieczywo pokrojone w kostkę
ocet balsamiczny
parmezan w płatkach
lub tartyPrzygotowanie:
1. Podgrzewamy oliwę w garnku, w którym gotować będziemy zupę. Dodajemy posiekaną drobno cebulę, posypujemy solą i pieprzem. Mieszamy, pozostawiamy tak, aż się zeszkli, ok. 4 minuty.
2. Dodajemy pokrojone marchewki, rozmaryn i czosnek. Gotujemy ok. 4 minuty, zmniejszamy ogień, starając się, aby nie przypalić czosnku.
3. Dodajemy pomidory, płatki papryki, sól i pieprz. Gotujemy około 15 minut. Wlewamy wino, gotujemy jeszcze ok. 1 minutę.
4. Dodajemy fasolę i wywar. Gotujemy do momentu aż marchewki będą miękkie. Mieszamy od czasu do czasu.
5. Siekamy drobno umyte, oszuszone i pozbawione twardych części liście jarmużu. Dodajemy do zupy, gotujemy jeszcze przez chwilę.
6. Rozlewamy do talerzy. Każdy posypujemy posiekaną i zrumienioną na suchej patelni ciabattą. Dodajemy ser i skrapiamy całość octem balsamicznym.

Uwagi:
*świeże pomidory poza sezonem możemy zastąpić pokrojonymi w kostkę pomidorami z puszki – wówczas dodajemy całą puszkę. Kiedy używam świeżych pomidorów zawsze obieram je wcześniej ze skorki.
**staram się nie używać produktów w puszce, polecam zatem użyć fasoli ze słoika. W przepisie oryginalnym była to cannellini, ja lubię borlotti. Możemy użyć zwyczajnej białej fasoli. Aby zupa była bardziej treściwa, dodaję jeszcze cieciorkę ze słoika.
***Jarmuż warto gotować jak najkrócej. Najczęściej zaś, zaraz po jego dodaniu przygotowuję talerze i resztę składników do podania, by za chwilę podać zupę.

Do mojej Ribollity dodaję jeszcze 1 czerwoną paprykę, obraną i pokrojoną w krótkie paski.

Przepis oryginalny nakazuje dodanie czerstwej ciabatty bezpośrednio do garnka. Ja wolę ją lekko zrumienić i wysypać na wierzch do każdego talerza z osobna. Daje to fajny kontrast tekstury jej składników. Podobnie z octem balsamicznym – dodaję go dopiero w momencie przelania do talerzy.

Przepis pochodzi z blogu Love and Lemons.

Smacznego!

2 comments Add yours

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *