Tarta sernikowa z nektarynką.

Wychodzę na taras posłuchać ciszy przed burzą. Obserwuję jaskółki obniżające loty, ciężki lot gołębi szukających schronienia na szczycie starej brzozy (dałabym sobie rękę uciąć, ze słyszałam jej westchnienie). Wreszcie przychodzi i burza z kroplami deszczu jak cieciorka a po niej tęcza nad dachami domów naszych sąsiadów.  To, co musi się wydarzyć, po prostu się dzieje.

Przynosi ulgę i nowe nadzieje. Zmiany są dobre. Potrzebne. Sztuką jest umiejętność akceptacji tego, co przynoszą. Przed Europą nowe wyzwanie. Kolejna ważna, jeśli nie – najważniejsza próba. Prosta konsekwencja niezdanych, by nie powiedzieć – zawalonych ostatnio egzaminów. Czy wreszcie wyciągnie z tego wnioski?

Na weekend polecam prostą i szybką w wykonaniu tartę. W sam raz do popołudniowej herbaty.

 

Tarta sernikowa z nektarynką 

Składniki:

Na kruche ciasto:
250 g mąki pszennej (najlepiej typ 550)
125 g masła dobrze schłodzonego
1 żółtko
25 ml wody
40 g cukru
szczypta soli

Na warstwę serową:
440 g twarogu*
3 jajka
100 g cukru

Ponadto:
4-5 nektarynek

*do serników używam zawsze twarogu, który sama mielę. Jeżeli używacie, gotowego, trzykrotnie zmielonego twarogu wystarczy 400 g.

Przygotowanie:
1. Przygotowujemy kruche ciasto. Do dużej miski wsypujemy mąkę, wkładamy masło pokrojone na drobne kawałki. Podszczypując czubkami palców łączymy mąkę i masło, aż otrzymamy mieszankę o konsystencji piasku. Robimy dołek w cieście i do środka wkładamy żółtko, wlewamy wodę, wsypujemy cukier i sól. Szybko zagniatamy ciasto, tak by miało jednolita konsystencję. Formujemy kulę i wstawiamy do lodówki, co najmniej na pół godziny lub nawet na cały dzień.
2. Po tym czasie wałkujemy ciasto i wykładamy  nim formę do tart o średnicy 24-26 cm. Wystające ponad krawędzie formy ciasto ścinamy nożem. Nakłuwamy całe ciasto delikatnie widelcem.
3. Nagrzewamy piekarnik do 180 stopni. Na ten czas wkładamy foremkę wyłożoną ciastem do lodówki, żeby się schłodziło.
4. Podpiekamy 15-20 minut.
5. Kidy ciasto podpieka się w piekarniku przygotowujemy warstwę serową. Jajka ucieramy na kogel-mogel z cukrem. Ukręcony kogel-mogel dokładnie łączymy z twarogiem.
6. Masę wylewamy na podpieczony spód.
7. Nektarynki podzielone na mniejsze kawałki układamy na wierzchu tarty.
8. Pieczemy jeszcze ok. 20 minut lub tylko do momentu, kiedy zetnie się warstwa serowa.
9. Przestudzamy na kratce. Podajemy.

Smacznego!

5 comments Add yours

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *