Dekorowanie pierniczków – PORADNIK.

 

Dekorowanie pierniczków – Poradnik dla początkujących.
 

Nie musimy posiadać bardzo wyszukanych kształtem foremek do wycinania pierniczków. Naprawdę wystarczy kilka podstawowych kształtów, to dekoracje czynią z naszych pierniczków dzieła sztuki. Przy kupnie foremek warto zwrócić uwagę, by ich kształty nie były zbyt skomplikowane, gdyż takie pierniczki trudno się wypieka – łamią się jeszcze na etapie wypiekania lub gdy są przenoszone/przechowywane. Tak często dzieje się z wszelkimi gwiazdkami, których ramiona, gdy są cienkie, lubią się łamać, zwierzakami o cienkich nóżkach i szyjach, niejeden może stracić głowę.

Dekorujemy pierniczki wcześniej wystudzone.

 

1. Czym dekorujemy? 

Podstawą naszych dekoracji jest lukier, który możemy także dowolnie barwić i wzbogacać cukrowymi posypkami.

Lukier królewski

Składniki:
1 białko
1 szklanka (250 ml) cukru pudru – zależnie od wielkości białka może to być trochę więcej – bardziej szczegóowe proporcje znajdziecie w tym poradniku

Przygotowanie:
1. Białko ubijamy dodając stopniowo przesiany wcześniej przez sitko cukier do uzyskania dość gęstej i gładkiej konsystencji.

2. Lukier powinien być dość gęsty – nie może skapywać z łyżki, powinien wolno spływać z niej się grubą wstęgą.

3. Jeżeli lukier wyjdzie za rzadki nasze wzorki będą się na pierniczkach rozlewać i nie będą precyzyjne.

4. Jeżeli lukier wyjdzie nam zbyt gęsty, dodajemy kilka kropli białka.

Przygotowany w ten sposób lukier przekładamy do woreczka (mniej więcej 1/3 przygotowanej porcji), resztę przechowujemy w lodówce, w szczelnie zamkniętym pudełku przez 5 dni. Przed każdym przełożeniem lukru do woreczka, którym będziemy lukrować, lukier należy krótko przemiksować.

Jeżeli chcemy przygotować lukier w różnych kolorach najlepiej jest użyć do tego celu barwnika w proszku. Jeżeli posługujemy się barwnikami w płynie lukier musi być bardzo gęsty, gdyż barwnik go rozrzedzi.

 

 2. Czego potrzebujemy do dekoracji lukrem?

 Najlepszym według mnie rozwiązaniem dla rozpoczynających przygodę z dekoracją pierniczków będą woreczki strunowe. Przygotowujemy z nich tutki (tak jak na zdjęciu). Tutaj znajdziecie poradnik z krótkimi filmami. Woreczek dla wygody umieszczamy w kubku, jednym z rogów skierowanym bardziej ku dołowi i wypełniamy lukrem. Od góry związujemy gumką recepturką. Dopiero wtedy robimy w tutce dziurkę. Ma być naprawdę niewielka – ok. 1 mm. Lepiej jest zrobić mniejszą i potem, w razie potrzeby, powiększyć.

Z 1 białka i 1 szklanki cukru uzyskujemy 4 tutki.

Jeżeli barwimy lukier, to przed przełożeniem do woreczków rozrabiamy go dokładnie w miseczce i przekładamy do woreczków.

Niezużyte woreczki z lukrem możemy przechowywać w lodówce. Przed ponownym lukrowaniem zawartość woreczka przekładamy do kubka/miseczki do przemiksowania. Woreczek myjemy, dokładnie wycieramy, aby był idealnie suchy i z powrotem przekładamy do niego zmiksowany krótko lukier. (Zapobiega to kruszeniu się i odpadaniu lukru na udekorowanych już pierniczkach. Jednocześnie, dzięki przemiksowaniu – lukier zachowuje ładną białą barwę).

Warto mieć na podorędziu talerzyk, na który w czasie dekoracji będziemy mogli nasze tutki odłożyć.

Stół warto przykryć czymś dającym się łatwo zmyć.

Przydatna okaże się kratka do studzenia ciasta, na której odkładać będziemy już udekorowane pierniczki do zastygnięcia. Jeżeli nie przykrywamy całego stołu to warto podłożyć coś choćby pod kratkę. Za kratkę może nam posłużyć półka siatkowa z piekarnika.

 

3. Jak dekorować?

Kropki
Absolutnym debiutantom polecam dekorację kropkami, nie wymaga ona takiej wprawności ręki, a daje świetne efekty. Pozwala też „oswoić się” z tutką. Wzbogacamy taką dekorację formując kropki rożnej wielkości.
Możemy także taki niezastygnięty lukier posypać cukrowymi dekoracjami. W miarę nabierania wprawy możemy malować na pierniczkach wzory bardziej skomplikowane.


Wzory

Na zdjęciach przedstawiam różne wzory, które można dowolnie modyfikować, mam nadzieję, że posłużą Wam za inspirację.

 

Koronki 

 To sposób bardzo efektowny, ale też wymagający sprawnej ręki i więcej czasu. Najlepiej zacząć od narysowania kratki, można pozostawić ją do przeschnięcia i następnie dekorować kropkami na wszystkich przecięciach. Lub też – to wersja dla najbardziej już wprawionych, dekorować kropkami tak, by przylegały do przecięć, tak jak na zdjęciu. Można w ten sposób dekorować cały pierniczek lub tylko jego część.

Polukrowanymi pierniczkami możemy dekorować świąteczne ciasta.

 

4. Piernikowe lizaki i pierniki na choinkę.

Piernikowe lizaki to świetny pomysł, kiedy przegotowujemy pierniki na sprzedaż np. podczas świątecznego kiermaszu lub chcemy obdarować kogoś niezwykłym prezentem od serca.

Do tego celu używam przede wszystkim foremek w postaci serca (jakoś nieswojo mi nabijać gwiazdki na patyki). Gwiazdki też są bardziej niż serca narażone na połamanie.

Pierniczki przeznaczone na lizaki powinny mieć grubość minimum 5 mm, ale też nie ma potrzeby, by były grubsze.
Kiedy pierniki się wypiekają przygotowujemy sobie długie i dość grube wykałaczki (najlepiej sprawdzają się te 20 cm).

Pierniczki nabijamy na wykałaczki, kiedy są gorące, bezpośrednio po upieczeniu, gdy pierniki wystygną i stwardnieją nie będzie to już możliwe. Następnie układamy na kratce do zastygnięcia. Na tym etapie pierniki przekładamy nie trzymając ich za patyczki.
Jeżeli chcemy lukrować całą powierzchnię pierniczków obrysowujemy najpierw ich kształt i dopiero potem go wypełniamy. Następnie pozostawiamy do zastygnięcia i dekorujemy polukrowaną wcześniej powierzchnię (tak jak prezentują to kolejno zdjęcia).
Otwory w piernikach do zawieszenia na choince robimy tuż po ich upieczeniu, posługując się słomką lub wykałaczką. Słomka może deformować się pod wpływem ciepła, dlatego potrzebujemy ich więcej.

 

 

Mam nadzieję, że uda mi się pokazać Wam jeszcze w tym roku inne pomysły na piernikowe dekoracje, oraz że Poradnik, który dla Was przygotowałam, okaże się pomocny.

Więcej szczegółowych informacji znajdziecie tutaj.

Powodzenia!

8 comments Add yours
  1. Cud-miód! Naprawdę maleńkie arcydziełka. Ale do miodu odrobina dziegciu. W tytule powinno być: How to decorate gingerbread cookies? "A" stawiamy wyłącznie przed rzeczownikiem policzalnym w liczbie pojedynczej, więc "a gingerbread cookie". Ogólnie blog breathtaking. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *