Migdałowiec

Wypieki w naszym domu, szczególnie te przygotowane z myślą o publikacji na blogu, mają charakter ściśle dedykowany konkretnym smakom i osobom. Cud-mąż, by nie sięgać daleko, to wybitny wielbiciel słodkości, ze zdecydowanym wskazaniem na marcepan. Nie wiem doprawdy, skąd mu się to bierze… takiego go już sobie wzięłam chłopaka mojego marcepanowego 😉

I dlatego dziś prezentuję Wam ten oto migdałowiec. Bardzo prosty i szybki w przygotowaniu. (Marcepanową wkładkę możecie pominąć – będzie jeszcze prościej i szybciej – ja chciałam, żeby było na wskroś świątecznie). Jest bezglutenowe, nieprzesadnie słodkie, wilgotne i z każdym dniem coraz lepsze – choć gwarantuję, długo nie postoi… Polecam gorąco!

Migdałowiec

Składniki:

360 g zmielonych migdałów

200 g cukru (może być trzcinowy i można zmniejszyć ilość do 150 g)

75 g mąki ziemniaczanej

120 g zimnego masła

1 łyżeczka soli

1 łyżeczka sody oczyszczonej

3/4 łyżeczki proszku do pieczenia

240 g jogurtu naturalnego (lepszy będzie Skyr bo jest chudy niż grecki – chyba że użyjecie tego 2%), ważne aby był gęsty

3 jajka

1 żółtko

skórka otarta z 1 dużej cytryny

skórka otarta z 1 dużej pomarańczy

Ponadto:

240 g marcepanu

4 łyżki sosu żurawinowego (z tego przepisu) lub można zastąpić go sokiem z cytryny (2 łyżki) lub sokiem z pomarańczy (3 łyżki)

odrobina mielonych migdałów do podsypania stolnicy i wysypania do foremki

Przygotowanie:

  1. W misie miksera umieszczamy migdały, resztę sypkich składników i masło.
  2. Miksujemy pulsacyjnie, aż całość będzie miała konsystencję bułki tartej.
  3. Dodajemy do niej jogurt, jajka i żółtko oraz skórki cytrusowe. Mieszamy do dokładnego połączenia. Odstawiamy na bok na chwilkę.
  4. Marcepan ścieramy na tarce jarzynowej. Dodajemy sos żurawinowy / cytrynowy / pomarańczowy, mieszamy do uzyskania jednolitej masy. Formujemy wałek, tak jak widzicie na zdjęciu poniżej – powinien mieć taką długość, by w ten sposób umieścić go w foremce. (Ja w czasie formowania wysypałam blat mielonymi migdałami, żeby sobie ułatwić zadanie. Marcepan jest czerwony z powodu dodatku sosu żurawinowego).
  5. Nagrzewamy piekarnik do temperatury 180 stopni (160 z termoobiegiem).
  6. Do foremki z kominem (o średnicy 25-26 cm), wysmarowanej masłem i wysypanej mielonymi migdałami wylewamy mniej więcej połowę ciasta.
  7. Na tym układamy przygotowany marcepan.
  8. Całość zalewamy resztą ciasta. Wyrównujemy powierzchnię.
  9. Pieczemy do suchego patyczka, ok 40 minut.

Smacznego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *